امکانات فیزیکی

استخر توپ

استخر توپ، به ایجاد حس تعادل، شادی و لذت، تحریک حس های درونی، بالا رفتن سطح انگیزه و توانایی کودک کمک می کند و وجود آن در مراکز تربیتی کودک، مهد کودک ها، خانه های بازی و… ضروری است. در ادامه فواید استخر توپ را خواهید خواند…
    توپ یکی از ساده ترین و در دسترس ترین اسباب بازی برای همه ی کودکان جهان است و قیمتی مناسب دارد. حتما تا به حال با مشاهده ی کودکان و یا طبق تجربه ی شخصی تان دریافته اید که توپ بازی یکی از قسمت های مهم روند رشد می باشد.استخر توپ مکانی عالی برای کودکان جهت لذت بردن، یادگیری آرام بودن می باشد.

عکس اول استخر توپ

    استخرهای توپ به افرادی که از لحاظ تکاملی و رشدی تاخیر داشته اند، از لحاظ عصبی درگیر بوده اند یا با اختلالات مادرزادی در هنگام تولد مانند اتیسم زندگی می کنند، کمک می کند.
این وسیله بازی (استخر توپ)، به ایجاد حس تعادل، حس شادی و لذت بردن، تحریک حس های درونی، بالا رفتن سطح انگیزه و توانایی کودک کمک می کند و وجود آن در مراکز تربیتی کودک، مهد کودک ها، خانه های بازی و… ضروری است.
    توپ های رنگی روشن داخل یک استخر توپ دریای رنگین کمانی از سرگرمی می آفرینند. غوطه خوردن درون استخر توپ باعث تحریک حس ها می شود. توپ ها کل بدن را درگیر تحرک و آرامش کرده و تمدد اعصاب را تقویت می کنند. محرک های حسی بصری، شنیداری و لامسه و فیدبک پروپروسپتیو اعتماد به نفس ایجاد می کنند.
کودکتان را از توپ بازی کردن در محیط خانه منع نکنید بلکه برای بازی هایش قوانینی تعیین کنید و از او بخواهید آنها را انجام دهد.
    می توان از استخر توپ برای آموزش نیز استفاده کرد. به این صورت که از کودکانمان بخواهیم توپ های قرمز را در سبد بیاندازد و یا با استفاده از دست چپ یا راست توپ هایی با رنگ خاص را جدا کند.

یکی از دلایلی که همه ی کودکان بازی با توپ را دوست دارند این است که توپ به کودکان این امکان را می دهد که احساس کنند بر چیز دیگری غیر از حرکات بدن خودشان تسلط و کنترل دارند.
شما می توانید توپ را از سنین خیلی کم در اختیار کودکتان قرار دهید.
کودک می تواند با شخصی دیگر بازی کند، پرتاب کردن توپ و جابجایی آن بین دو نفر موجب افرایش ارتباط اجتماعی کودک می شود. توپ بازی برای کودک درسی مقدماتی درباره ی علت و معلول است.

عکس استخر توپ ۲

استخر شن

   شن بازی که امروزه به عنوان یک بازی مهیج و لذت بخش برای کودکان شناخته می شود به راحتی می تواند روابطی گرم و صمیمی در بین آنها به وجود آورد و باعث تعامل بیشتر بین کودکان شود. در واقع شن بازی به کودکان اجازه می دهد تا با لمس آن و ساختن اشکال مختلف با وسایل متفاوت شخصیت خود را شکل داده و قدرت ابتکار و خلق چیزهای جدید در آنها افزایش پیدا کند و همچنین روابط دنیای اطراف خود را بهتر درک کنند.
کودکان از طریق شن بازی به نیازهای حسی ـ حرکتی خود پاسخ می دهند و انرژی خود را به روش مناسبی تخلیه می کنند. همچنین تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که شن بازی می تواند کودکان عصبی و زودرنج را درمان کند.

پرورش حس لامسه با شن بازی کودکان
    نرم بودن و شکل پذیری طبیعی شن هیجان زیادی را در کودک ایجاد می کند. در واقع تحقیقات انجام شده نشان می دهد که هر کدام از حواس ۵ گانه که بیشتر در معرض حرکات محیطی قرار بگیرد مهارت آن حس با سرعت بیشتری افزایش پیدا می کند. همچنین تمام مزایای دیگری که شن بازی برای کودک در رابطه با حس لامسه در پی دارد از جمله فهم و درک لمس کردن و مفاهیمی مانند نرم، مرطوب، سفت و… برای کودک قابل فهم می شود.

عکس اول استخر شن

رشد و پرورش خلاقیت با شن بازی
    معمولا اگر می خواهید وجود خلاقیت و نوآوری را در کودکان خود کشف کنید باید از همان کودکی به دنبال آن باشید تا بتوانید آن را شکوفا سازید و این کار هم تنها با دادن آزادی عمل به کودکان امکان پذیر است.
    شما به راحتی می توانید از طریق بازی هایی از قبیل شن بازی قوه تخیل فرزندان را با ساختن اشکال گوناگون به کار بیاندازید و از آنجایی که در شن بازی نیازی به رعایت الگو و نقشه از پیش تعیین شده نیست کودکان به راحتی می توانند افکار خود را بر روی شن پیاده کنند و دست به آفرینشی جدید بزنند.
    با توجه به اینکه در شن بازی کودک با قابلیت انعطاف پذیری و نرم بودن آن آشنا می شود به راحتی می تواند آن را به هر شکلی که می خواهد در بیاورد و در مدت چند ثانیه چیزی که ساخته است را خراب کند.

پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی
    تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که از طریق شن بازی می توانید به قدرت درک فضایی و اشکال هندسی را به کودکانتان آموزش دهید؟
    در واقع یکی از مواردی که متخصصان به آن معتقدند این است که درک اشکال هندسی یکی از ارکان اصلی شن بازی و فواید آن برای بچه ها است.

رشد و پرورش گویایی به کمک شن بازی
    یکی دیگر از مواردی که می توان در رابطه با شن بازی و فواید آن برای بچه ها نام برد مربوط به رشد و پرورش گویایی کودک است. در واقع در شن بازی این فرصت به کودک داده می شود که از طریق این بازی عقاید خود را به دیگران نشان دهد اگر بخواهیم به دیگر مواردی که به نشان دادن عقاید کودک منجر می شود اشاره کنیم باید مجسمه سازی، نقاشی و کولاژ را نام ببریم.
    در واقع در این بازی ها کودک در ابتدا فکر می کند که چه چیزی خلق کند و سپس با استفاده از قدرت تخیل و تصورش تصمیم به ساخت آن می گیرد و در انتها لبخند او نشان از احساس رضایت و حس خوبی است که از این کار دریافت کرده است می باشد.

    اگر بخواهید در رابطه با ساخته هایش با او صحبت کنید متوجه می شوید که تا چه میزان این ساخته ها برای او دارای اهمیت می باشند و تا مدت طولانی می توانند در رابطه با این ساخته ها برای شما صحبت کنند. این صحبت کردن و داستان سرایی ها به افکار کودک نظم می بخشد و اگر به بازی او با دوستانش توجه کنید متوجه صداهایی همچون میهمانی رفتن، جشن گرفتن و یا پختن و خوردن مشغول هستند.

رشد و پرورش مهارت های اجتماعی
    راه های زیادی وجود دارد که می توان مهارت های اجتماعی را به کودکان آموخت ولی یکی از مهم ترین آنها این است که شما اجازه دهید کودک شما همراه با دوستانش مشغول به بازی شود و اگر بازی در نظر گرفته شده برای آنها شن بازی باشد میتوانید مطمئن باشید که مهارت اجتماعی آنها رشد و پرورش می یابد.

عکس دوم استخر شن

تقویت و هماهنگی چشم و دست
   اگر بخواهیم به سایر فواید شن بازی برای بچه ها اشاره کنیم باید بدانید که تقویت و هماهنگی چشم و دست در بین کودکان یکی دیگر از فواید شن بازی می باشد. در واقع این همانگی را بدین گونه می توان تعبیر کرد که کودک در ابتدا با استفاده از عضلات دست خود به شن شکل داده و چشم خود را وادار می سازد که از قوه تخیل استفاده کرده و به خلق و ابداع چیزی جدید بپردازد و چیزی را بیافریند که بتواند تا مدت طولانی در رابطه با آن صحبت کنند.
   از آنجا که هماهنگی چشم و دست یکی از ارکان اصلی و ضروری رشد کودک محسوب می شود به همین جهت پزشکان و متخصصان کودک همواره توصیه می کنند که کودکان را به انجام فعالیت هایی کنید که منجر به هماهنگی حرکتی چشم و دست می شود یکی از این فعالیت های مفید و مهم شن بازی است. اگر بخواهیم سایر فعالیت ها را نام ببریم باید به ساختن مجسمه ها و کارهای شنی، خمیربازی و نقاشی با انگشت اشاره کنیم.

ارزیابی برای تشخیص و درمان
   همانطور که گفته شد شن بازی فواید زیادی را برای بچه ها به همراه دارد که یکی از آنها تشخیص و درمان برخی بیماری ها است.

ترشح شادی در مغز
    مطمئنا تلاش همه ی والدین رسیدن کودکان به شادی و رفاه و آسایش است. یکی از راه کارهایی که می توانند انجام دهند تا کودک آنها در طی روز و سال های کودکی خود شادی را تجربه کند خرید وسایل شن بازی است.
    زیرا محققان بر این باورند که چه کودکان و چه بزرگسالان در حین شن بازی سطح سروتین موجود در مغز آنها افزایش پیدا می کند اگر بخواهید در رابطه با سروتین بدانید باید توجه داشته باشید که سروتین یک انتقال دهنده عصبی بوده که بر خُلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر دارد.

عکس اول صخره نوردی

دیوار صخره نوردی

مهدکودک بهترین مکان برای کودکان علاقمند به بازی‌های دسته‌جمعی است که در آن وقت خود را به بهترین حالت ممکن بگذرانند. امروزه به دلیل افزایش آپارتمان‌ها و دور شدن از زندگی سنتی، کودکان بیشترین لطمه را خورده و از نبود فضایی مناسب مانند حیاط و باغچه برای بازی رنج می‌برند. این مسئله لزوم خرید تجهیزات مختلف بازی مثل خرید دیوار صخره نوردی کودک، تاب، سرسره و تجهیزات تفریحی را بیش از پیش می‌کند ولی بسیاری از خانواده‌ها امکان این کار در محیط منزل را ندارند و ترجیح می‌دهند کودکان خود را به مهدکودک‌هایی بفرستند که مجهز باشند و چنین تجهیزاتی در آن‌ها موجود باشد. مهدکودک‌ها باید بهترین تجهیزات را برای کودکان فراهم کنند تا هم باعث شادی بیشتر مخاطبین خود یعنی کودکان و هم توجه ویژه والدین به مهدکودک خود شوند.
    مهدکودک‌ها علاوه بر اینکه یک محیط آموزشی هستند بهترین مکان برای سرگرمی کودکان می‌باشند. بنابراین فراهم کردن مدرن‌ترین تجهیزات بازی یک گزینه کلیدی برای جذب آن‌ها است. ما در این مطلب قصد داریم تا به یکی از مفرح‌ترین و در عین حال سودمندترین تجهیزات بازی بنام دیوار صخره‌نوردی اشاره داشته و مزایای استفاده از آن را مورد بررسی قرار دهیم.
    کودکان برای اینکه در سن رشد قرار دارند دارای عضلات ضعیف هستند، از این رو ورزش صخره‌نوردی بهترین گزینه برای تقویت عضلات آن‌ها است.

اهمیت خرید دیوار صخره نوردی کودک برای مهدکودک‌ها
    شاید تصور کنید ورزش سنگ نوردی یا صخره‌نوردی حتما باید در دل کوه و تپه‌ها باشد. اما این تصور غلط بوده و امروزه با پیشرفت تکنولوژی با تولید دیوارهای صخره‌نوردی، انجام این ورزش برای تمام سنین چه مبتدی و چه حرفه‌ای امکان‌پذیر است. این ورزش به دلیل آنکه تمام عضلات بدن را همزمان درگیر می‌کند برای تقویت و سلامتی ماهیچه‌ها بویژه عضلات کودکان بسیار سودمند است.
    از این جهت، پزشکان انجام این ورزش را برای کودکان توصیه کرده و از خانواده‌ها می‌خواهند که فرزندان خود را در مهد‌های کودکی که دارای دیواره‌های صخره‌نوردی هستند، ثبت نام کنند.

از این رو خرید دیوار صخره نوردی کودک برای مهدها بسیار ضروری می‌باشد. معمولا سالن‌های ورزشی به دلیل کمبود امکانات گزینه‌ی مناسبی برای کودکان نیستند، از این رو مهدکودک‌ها باید فضای مهد خود را با فراهم کردن وسایل ورزشی تجهیز کنند.

مزایای صخره نوردی برای کودکان
    با خرید دیوار صخره نوردی کودک می‌توان فرزندان خود را در سنین کودکی به ورزش علاقمند کرد و به رشد سریع آن‌ها کمک کرد. صخره نوردی برای کودکان بسیار مفید بوده که ما در ادامه به چند نمونه از مزایای مهم آن اشاره می‌کنیم.

ایمنی کودکان
    کودکان به دلیل سن کم و استخوان بندی ضعیف، بشدت در برابر صدمات آسیب پذیرند. قبل از اینکه کودکان خود را به محل بازی و سالن‌های ورزشی ببریم باید به ایمن بودن تجهیزات توجه کنیم.
    البته امروزه با افزایش مهدکودک‌ها امنیت کودکان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و آن‌ها با بکارگیری ایمن‌ترین تجهیزات، سلامت کودکان را تضمین کرده‌اند. به همین دلیل، دیوارهای صخره نوردی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که هیچ خطری سلامتی کودکان را تهدید نکند و خانواده‌ها با خیالی آسوده آن‌ها را برای کودکان خود تهیه کنند.

بالا رفتن تمرکز
    خرید دیوار صخره نوردی کودک می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای افزایش تمرکز بویژه در کودکان مبتلا به اوتیسم باشد. کودکانی که مبتلا به این بیماری هستند، بشدت از عدم توانایی در تمرکز کردن رنج برده و پزشکان برای رفع این مسئله ورزش‌هایی را توصیه می‌کنند که نیاز به تمرکز دارد. صخره نوردی به دلیل اینکه تمام اعضای بدن را درگیر می‌کند برای حفظ تعادل نیز نیاز به تمرکز بالایی از سوی کودکان دارد.

تقویت عضلات
    کودکان به دلیل استخوان‌بندی ضعیف خود نیاز به تقویت عضلات خود دارند. همانطور که گفتیم معمولا کودکان به دلیل شرایط سنی از ورزش کردن فراری بوده و تنها علاقه به بازی و تفریح دارند.
    مهدکودک‌ها و خانواده‌ها با تهیه دیوارهای صخره نوردی در طرح‌های فانتزی و کارتونی، می‌توانند آن‌ها را در کنار سرگرمی به انجام ورزش تشویق کنند. مربیان مهد با تشویق کودکان در بالا رفتن از دیوارهای صخره‌ای به تقویت عضلات آن‌ها کمک خواهند کرد. بهترین کار برای علاقمند کردن آن‌ها، ترسیم هدف و پاداش در بالای دیوار است تا کودکان شیفته‌ی این کار شوند.

آموزش در کنار ورزش
    کودکان به دلیل قرار داشتن در مهمترین دوره زندگی خود نیاز به یادگیری‌های فراوان دارند. اغلب آن‌ها هیچ تمایلی را از خود در یادگیری نشان نمی‌دهند که این امر موجب شده است تا مربیان و معلمان از ابزارهای جانبی و تشویقی استفاده کنند.
    خرید دیوار صخره نوردی کودک می‌تواند به طور شگفت‌انگیزی کودکان را به یادگیری مفاهیم و علامت‌ها تشویق کند. به گونه‌ای که مربیان با قرار دادن مفاهیم علمی بر روی دیواره صخره از آن‌ها می‌خواهند تا برای رسیدن به آن از صخره بالا روند. این امر باعث می‌شود تا حافظه دیداری کودکان تقویت شود.

کاهش ترس از بلندی
    معمولا، اغلب کودکان ترس از ارتفاع دارند. دیوارهای صخره نوردی بهترین گزینه برای غلبه بر این ترس بوده و در کنار تفریح و تقویت عضلات بدن، به کودکان کمک می‌کنند تا ترسشان از بلندی بریزد.
    مهدکودک‌ها برای اینکه کودکان دغدغه‌ای از بالا رفتن از دیوار صخره نداشته باشند، با قرار دادن کفپوش‌ های بسیار نرم در زمین خیال آن‌ها را از بابت سقوط راحت می‌کند. البته ارتفاع خامت صخره بسیار کوتاه است و جای هیچ نگرانی از این بابت نیست.

افزایش اعتماد به نفس
    عدم داشتن اعتماد به نفس یکی از مقوله‌هایی است که کودکان دچار آن هستند. معمولا نیمی از ترسی که کودکان از انجام کاری دارند، عدم وجود اعتماد به نفس است. خانواده‌ها و مراکز مهد می‌توانند با خرید دیوار صخره نوردی کودک این امکان را برای آن‌ها فراهم کنند تا از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار شوند.
     افزایش اعتماد به نفس می‌تواند کاهش استرس و غلبه بر ترس از جدایی مادر را به دنبال داشته باشد. کودکان هنگامی که از دیوارهای صخره نوردی بالا می‌روند احساس غرور کرده و از اینکه توانسته‌اند بدون کمک والدین خود چنین کار سختی را انجام دهند، به خود افتخار کنند.

عکس اول آموزش ترافیک شهری

آموزش ترافیک شهری

   كودكان دانش اندکي درباره مفاهيم مربوط به ترافيک دارند. مفهوم «خيابان» گاهي براي آنها سواره‌رو است و گاهي پياده‌رو، کودکان، هنوز مفهوم چپ و راست را به درستي تشخيص نمي‌دهند و فرآيند کسب آگاهي نيز در آنها اغلب با کاستي‌هايي روبه‌رو است. آنها گاهي گمان مي‌کنند دويدن روش مناسب عبور از عرض خيابان است. آگاهي‌ دادن تدريجي و اينکه به آنها آموزش داده شود چه کاري را چه موقعي انجام دهند، در مورد کودکان زير7 سال به مراتب مهم‌تر از آموزش رسمي ‌قوانين است؛ چرا که کودکان در اين سنين کمتر مي‌توانند با اين نوع آموزش رسمي ‌ارتباط برقرار کنند. والدين مي‌توانند در اين رده سني، برخي از امکانات عبور عابر پياده، مانند خط‌کشي عابر پياده که در آن، عابر بهتر توسط راننده ديده مي‌شود و مسيرهاي ايمني را که براي رفتن به مدرسه مشخص شده‌اند به صورت تدريجي به کودکان نشان داده و کاربرد آنها را آموزش دهند.
    در بزرگسالان، پردازش اطلاعات از لحاظ کمي ‌و کيفي با كودكان متفاوت است. تفاوت کيفي به دليل آن است که کودکان اغلب، دانش اندکي درباره علايم رانندگي، قوانين و فرآيندهاي مناسب دارند. از لحاظ کمي ‌نيز اين تفاوت‌ها وجود دارند. به دليل دسترسي اندک کودکان به اطلاعات لازم براي انجام يک کار، ظرفيت کمتر حافظه‌شان و همچنين طولاني بودن زمان واکنش آنها، بين کودکان و بزرگسالان تفاوت‌هايي از لحاظ کمي ‌در پردازش اطلاعات وجود دارد. براي نوجوانان نيز همين شرايط هنگامي ‌که از دوچرخه يا موتورگازي استفاده مي‌کنند، صدق مي‌كند و آنها هنگامي ‌که در شرايط پيچيده و ناشناخته قرار مي‌گيرند در پردازش اطلاعات به لحاظ کمي‌ با بزرگسالان متفاوت‌‌هستند. زمان واکنش به اطلاعات ديداري يا شنيداري، در کودکان از 3 تا 16 سالگي همواره کاهش مي‌يابد (تسريع مي‌شود) تا به سطح مطلوب برسد.

عکس دوم آموزش ترافیک شهری
اسکرول به بالا